آیا حیوان خانگی شما افسرده است؟

افسردگی حیوانات خانگی

شناسایی نشانه های افسردگی حیوانات خانگی

dog

 

سگها و گربه ها می توانند در هر مرحله از زندگی خود به افسردگی حیوانات خانگی دچار شوند. آیا علاوه بر سلامت فیزیکی، اقدامات مناسبی برای اطمینان از سلامت روانی حیوان خانگی خود در نظر دارید؟
هرچند که دامپزشکان، دست کم بر اساس مطالعات بالینی، هنوز در مورد افسردگی حیوانات خانگی به نتیجه ای قطعی نرسیده اند ولی برخی بر این باورند که افسردگی واقعاً می تواند در حیوانات رخ دهد. علی رغم عدم وجود اطلاعات علمی کافی، صاحبان حیوانات خانگی به خوبی از این مسئله آگاه هستند که حیوانات آنها دارای شخصیت های منحصربه فردی هستند، به طوری که احساس خستگی، افسردگی، تنهایی، و حتی غم و اندوه در هنگام فوت مشاهده شده است.

گربه ها و افسردگی ناشی از استرس

بسیاری از افراد معمولاً تصور می کنند که گربه ها گوشه گیر هستند، ولی این حیوانات هرگاه زیاد مورد توجه قرار نگیرند یا محیط پیرامون آنها دستخوش تغییر شود، واقعاً استرس را تجربه می کنند. رفتار گربه ها پس از قرار گرفتن در شرایط استرس زا، مانند جابجایی یا ورود یک حیوان خانگی جدید به خانه، تغییر می کند و حتی ممکن است از ظرف خاک خود نیز استفاده نکند.

در واقع هنگامی که دامپزشک برای فهمیدن علت افسردگی حیوانات خانگی ، گربه هایی با رفتار غیر طبیعی را مورد بررسی قرار می دهد، این سؤال را مطرح میکند که آیا اخیراً تغییرات عمدهای در خانه رخ داده است که باعث اضطراب گربه و تاثیر منفی بر سطح هیجانی حیوان شده است یا خیر ؟

همچنین خوابیدن بیش از حد معمول، فعالیت کمتر، پنهان شدن، کاهش اشتها، عدم نظافت مناسب، پرخاشگری، و پرسه زدن در خانه همراه با سروصدای بیش از حد معمول می تواند نشانه های افسردگی در گربه ها باشد.

شناخت رفتار طبیعی روزمره گربه ها به شما کمک خواهد کرد که شرایطی که حتی باعث ایجاد جزئی ترین تغییرات می شوند که می توانند به افسردگی حیوانات خانگی منجر گردند را به دقت مشخص نموده و بنابراین می توانید اقداماتی برای خنثی سازی این واکنش ها در موقع مناسب اتخاذ نمایید.

از سوی دیگر، گربه ها نیز مانند سگها واقعاً نیازمند همراهی، توجه و محبت از سوی صاحبان خود می باشند. اگر هر روز با گربه خود بازی نکنید، او را برس نکشید، و برای نوازش و بغل کردن او وقت نگذارید، گربه بی حوصله خواهد شد و این وضعیت می تواند به پرخاشگری و همچنین افسردگی بینجامد.

شناسایی نشانه های افسردگی در سگها

افسردگی حیوانات خانگی

 

همانند گربه ها، در مورد مساله افسردگی حیوانات خانگی مهم است که شخصیت و رفتار معمولی سگ خود را نیز بشناسید تا بتوانید اقدامات لازم را در صورت مشاهده رفتارها انجام دهید.

اگر سگ شما با ناراحتی در خانه پرسه میزند و دیگر از ورود شما استقبال نمی کند ممکن است از افسردگی رنج می برد؛ در صورت صحیح بودن این مطلب، فهرستی از تغییراتی که اخیراً در محیط پیرامون حیوان رخ داده است و ممکن است باعث عدم تعادل هیجانی وی شده باشد را فراهم نمایید.

همچنین یک سگ میتواند روحیات صاحب خود را درک نموده و به آن واکنش نشان دهد، بنابراین اگر اخیراً افسرده بوده اید ممکن است این افسردگی در سگ شما بازتاب یافته باشد زیرا سگ ها دارای احساس هم دلی قوی هستند.

همچنین توجه به این موضوع نیز مهم است که سگ ها، همانند گربه ها، ممکن است به علت مشکلات فیزیولوژیکی افسرده شوند، لذا اگر مطمئن نیستید که چه عاملی باعث افسردگی حیوانات خانگی شما شده است برای رد بیماری های فیزیکی حتماً او را نزد یک دامپزشک ببرید.

حفظ یک محیط فاقد استرس و گذراندن زمان با حیوان خانگی

افسردگی حیوانات خانگی

برای جلوگیری از  افسردگی حیوانات خانگی تحت هر شرایطی سعی کنید که محیطی عاری از استرس برای حیوان خانگی خود فراهم نمایید.

اگر بچه ها معمولاً بسیار پرسروصدا و فعال هستند مطمئن شوید که حیوان خانگی شما محیطی آرام برای پناه بردن به آن در اختیار دارد.

همواره بخشی از وقت خود را برای تنظیم برنامهای مشخص جهت تغذیه منظم، و تفریح و بازی کافی با حیوان خود اختصاص دهید.

ما را از نطرات  و دیدگاه های خوبتان بهره مند سازید

5/5 (1 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید