برنیز مونتین داگ

برنیز مونتین داگ

آشنایی با نژاد برنیز مونتین داگ

اصالت و تاریخچه

برنیز مونتین داگ یکی از چهار نوع سگ های کوهستان است که شامل آپنزلر سننهوند ، انتلبوچر مونتین داگ و گریتر سوئیس مونتین داگ می باشد. این نژاد به تقلید از منطقه ای در سوئیس که در آنجا پرورش داده شده، بنام برن ، نام گرفته است. برنیز مونتین داگ به جنگ های رومی سوئیس ۲۰۰۰ سال پیش بر می گردد. این احتمال وجود دارد که سپاهان امپراطوری روم، سگ های نوع ماستیف را با خود آوردند و آنها بخاطر توانایی شان در نگهبانی با ارزش شده و با سگهای نگهبان محلی که قادر به تحمل آب و هوای طاقت فرسای قله های بلند بودند، پیوند خوردند. برنیز مونتین داگ، کارگر مزرعه و نگهبان گله شد و بوسیله ی بافندگان منطقه ی برن به عنوان سگ خدمتکار استفاده می شد. در روز بازار، این سگهای بزرگ و صبور برای کشیدن ارابه ها به همراه لبنیات تولید شده یا سبدهای بافته شده در روستا استفاده می شدند. این نژاد تقریباً در نیمه ی سال ۱۸۰۰م،. به علت کاهش تلاشهای جمعی برای پرورش این نوع نژاد، نایاب شد. حدوداً اواخر قرن، یک جانور شناس سوئیسی بنام هر فرانز شرتنلیب و یک پروفسور از زوریخ سوئیس، بنام آلبرت هیم ، تلاش های خود را برای حفظ این نژاد آغاز کردند. در ابتدا این سگ ها نام های مختلف محلی و توصیفی مانند ژلباکلر (گونه طلایی،) ویراجر (چهار چشم) و دورباکلر (منطقه ای در برن) را داشتند. در سال ۱۹۰۸م،. اسم این نژاد بنام برنر سننهوند، همانطور که در کشور خودش شناخته شده است، تغییر یافت.

خصوصیات رفتاری

برنیز مونتین داگ، اگرچه از دور شبیه یک خرس سیاه می باشد؛ اما از نزدیک مانند یک بچه خرس مهربان، راحت و فوق العاده دوست داشتنی است. حال آنکه برنیز خوش اخلاق، غرایز خود را در نگهبانی کردن حفظ کرده است و مواقعی که چیزی یا کسی در خانواده اش جابجا شود، هشیار و گوش به زنگ خواهد بود. او هرگز خشمگین و یا پرخاشگر نیست. او در دوران تولگی بازیگوش و پر سروصدا است و شخصیت بازیگوش و دوستانه اش را تا وقتی که بزرگ شود، حفظ می کند. بعضی می گویند که او به آهستگی به سن بلوغ می رسد. برنیز عاشق کودکان است و همین امر او را یک سگ خانوادگی عالی می سازد.


ورزش

برنیز مونتین داگ سگی بازیگوش است و در عین حال به آرامی حرکت می کند و به ورزش کردن نیاز دارد که با چندین بار گردش در اطراف خانه راضی می شود. بیشتر دارندگان برنر از این سگ های بزرگ برای کارهای سخت و کشیدن ارابه استفاده می کنند که باعث حفظ سلامت و سرزندگی آنها می شود .

برنیز مونتین داگ

آراستن

پوشش پرپشت و دولایه ی برنیز مونتین داگ ریزش مو دارد و بیشتر بطور فصلی می ریزد.پوشش او برای از بین بردن موهای مرده به چندین بار برس زدن در هفته نیاز دارد و این امر اجازه رشد دوباره به آنها را می دهد. او بعد از استحمام بزرگتر بنظر می رسد، گرچه خشک شدن پوشش دولایه ی او زمانبر است.

سلامت

میانگین طول عمر برنیز مونتین داگ ، ۷تا ۱۰سال است. بیماریهایی که ممکن است سلامت این نژاد را تهدید کنند، می توانند شامل: ورم مفاصل ،بیماریهای مربوط به سیستم ایمنی، نفخ، سرطان، دیس پلازی مفصل آرنج، ناراحتی کلیه و آتروفی پیشرونده ی شبکیه باشند.

آموزش

با تمرکز روی خانواده ی برنیز مونتین داگ ها و سرعت یادگیری آنها، می توان پی برد که آنها بخوبی آموزش می بینند. او سگ حساسی است. بنابراین؛ آموزش مثبت و آرام برای او ضروری است. او خشنود کردن صاحبش را دوست دارد و آماده انجام هر کاری که او را در کنار صاحبش مشغول سازد، می باشد.

منبع : کابوک

5/5 (1 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید