۱۰ راز زندگی طوطی دریایی یا پافین

طوطی دریایی یا پافین

طوطی دریایی یا پافین یک پرنده بامزه

طوطی دریایی یا پافین طوطی دریایی یا پافین یک گونه کوچک از پرنده های دریایی است که نژاد آن به گوئیلموت ها نزدیک است.

چهار گونه متفاوت از طوطی دریایی یا پافین وجود دارد ، که به آنها طوطی دریایی اطلس ، طوطی دریایی کاکل دار ، طوطی دریایی شاخدار و ماهیگیرک شاخ بینی می گویند که اغلب ساکن مناطق سرد سیری در اقیانوس اطلس شمالی هستند.

طوطی دریایی بیشتر برای رنگ های درخشانی که دارند معروف هستند و با وجود اینکه به پنگوئن ها شبیه هستند ولی می توانند به خوبی پرواز کنند بطوری که با سرعت بیش از پنجاه مایل بر ساعت برای مدت زمان کوتاهی پرواز می کنند.

خصوصیات ظاهری و آناتومی

طوطی دریایی یا پافین پرندگانی با اندازه کوچک ، بال و پر های سیاه و سفید ضخیم می باشند که به آنها کمک میکند تا گرم بمانند ، پر های گردن و کمر آنها سیاه رنگ و پر های نسبتا سفید در جلوی بدن قرار دارد ، پاهای آنها نارنجی می باشد که در فصل های سرد نارنجی کم رنگ و بی روح هستند اما در زمان تولید مثل و فصول گرم به شکل نارنجی روشن و درخشان در می آیند.

نوک پهن و سفتی دارند که بزرگ و مثلثی می باشد و رنگ های نوک انها از جلو به ترتیب نارنجی ، سفید و خاکستری همراه با مقدار کمی نارنجی می باشند و همچنین رنگ نوک انها در فصل تولید مثل روشن می شود .

جنس نر و ماده طوطی دریایی یا پافین به هم شباهت زیادی دارند اما در کنار هم به آسانی قابل تشخیص می باشند زیرا اندازه جنس نر بزرگتر از جنس ماده می باشد.

پراکندگی و زیستگاه

زیستگاه طوطی دریایی یا پافین در مناطق ساحلی شمال کره زمین می باشد به ویژه قسمت های اقیانوس آرام ، اطلس و قسمتی از قطب شمال اما زیستگاه دقیق آنها بستگی به نژاد های مختلف آن دارد که زیستگاه طوطی دریایی اطلس در خط ساحلی شمال اقیانوس اطلس و دانمارک ، کانادا و شمال نروژ و کل جزایر قناری اسپانیا قرار دارد.

اما سه گونه دیگر در این مناطق ذکر شده یافت نمی شوند بلکه آنها در قسمت شمالی اقیانوس آرام از غرب کرانه ساحلی کانادا تا ژاپن و کره جنوبی قرار دارد اما با این حال منطقه دقیقی از زیستگاه این گونه ها مشخص نیست.

طوطی دریایی یا پافین

سبک زندگی و رفتار

طوطی دریایی یا پافین حیوانات خون گرمی میباشند که بر روی صخره های سرسبز ساحلی به صورت دسته های کلونی وسیع زندگی می کنند که تعداد انها می تواند به دو میلیون برسد و همچنین زمان شکار نیز به همین شکل دسته جمعی به شکار می پردازند.

طوطی دریایی یا پافین به استتار کنندگان ماهر نیز معروف می باشند زیرا می توانند به خوبی خود را از دید شکارچیان درون دریا مخفی کنند.

همچنین آنها شناگران ماهری هستند که میتوانند به مدت دو دقیقه تا عمق شصت متر شنا کنند، اما معمولا حدود بیست ثانیه به شکار درون آب می پردازند.

آنها در فصل زمستان اکثر وقت خود را به شکار درون دریا اختصاص می دهند و از زمین های خود دور می شوند.

تولد و دوره های زندگی

طوطی دریایی یا پافین فصل جفت گیری سالانه دارند که در ماه های گرم تابستان از ماه فروردین تا اواسط مرداد انجام می شود و در زمان تخم گذاری با استفاده از نوک پنجه های خود خاک ها را به طور غریزی چند متر حفر میکنند تا تخم خود را درون این حفره قرار دهد تا تخم آنها از گزند فک ها و جانوران دیگر در امان باشد.

طوطی دریایی ماده یک تخم می گذارد و والدین هردو از تخم محافظت می کنند سپس تا شش هفته بعد جوجه با پر های کم پشت قهوه ای به دنیا می آید و پدر و مادر برای جوجه غذا می آورند ، آنها تا دو ماهگی اینکار را انجام میدهند و سپس جوجه مستقل می شود.

آنها توانایی جفت گیری از سن چهار سالگی تا بیست سالگی دارند.

روابط با انسان ها

زمانی که انسان ها در شمالی ترین مناطق کره زمین ساکن شدند طوطی دریایی یا پافین را برای گوشت و تخم آنها شکار کردند زیرا تخم آنها دارای منبع بسیار غنی از پروتئین می باشد.

با افزایش جمعیت انسان ها خطر انقراض آنها نیز افزایش یافته و همچنین انسان ها با افزایش توسعه ساحل ها و صنعت گردشگری باعث شدند زمین های کمتری برای زیستگاه آنها باقی بماند و یکی از مهمترین دلایل دیگر، ماهیگیری زیاد ماهی های مورد تغذیه طوطی های دریایی توسط انسان ها می باشد که باعث کاهش چشمگیری از طوطی دریایی یا پافین شده است.

طوطی دریایی یا پافین

رژیم غذایی و شکار

با وجود اینکه طوطی های دریایی یا پافین همه چیز خوار می باشند اما آنها اکثراً دارای رژیم غذایی صرفاً گوشت خوار می باشند که عمدتاً از ماهی های کوچک تغذیه می کنند و در فصل های سرد زمستانی از پلانگتون ها نیز استفاده می کنند.

همچنین آنها از ماهی های قزل آلا ، نوعی قارچ ، خرچنگ ها تغذیه می کنند و بطور متوسط زمان شکار آنها بیست ثانیه طول می کشد.

همچنین منقار منحصر به فرد آنها ماهی های شکار شده را براحتی بین خود قرارمی دهند و معمولا سی عدد ماهی را می تواند در خود جای دهد .

شکارچیان و تهدیدات

گرچه طوطی دریایی یا پافین دارای جثه نسبتا کوچکی می باشد اما به دلیل اینکه در جاهای نسبتا سختی زندگی می کنند شکار آنها دشوار است و بیشتر توسط فک های دریایی ، عقاب ها و روباه ها شکار می شوند.

همچنین در مناطقی که انسان ها به زیستگاه انها نزدیک هستند توسط حیوانات خانگی نیز مورد حمله قرار میگیرند و موش های صحرایی نیز تخم های دفن شده آنها را سرقت می کنند.

ولی بزرگترین تهدید برای آنها فعالیت های بشر به شمار می رود که باعث کاهش زیستگاه های آنها شده است.

وضعیت حفاظت و زندگی امروزه

علی رقم اینکه در اکثر مناطق جمعیت طوطی دریایی یا پافین یکسان باقی مانده اما انها از مقدار طبیعی خود بسیار کمتر شده اند.

امروزه طوطی دریایی یا پافین در اکثر مناطق کره زمین منقرض شده اند که در گذشته به وفور یافت می شدند، همچنین در آینده ای نزدیک خطر انقراض محیط های بومی همه چهار گونه طوطی دریایی ها ، نگرانی بزرگی محسوب می شود، هرچند جمعیت آنها هنوز هم کاهش می یابند اما تعداد آنها همچنان نسبتا زیاد است و هنوز در سرتاسر نیمکره شمالی دامنه وسیعی را اشغال می کنند اما بطور جدی توسط آلودگی تهدید می شود.

نشت نفت از مخازن بزرگ یکی از خطرناک ترین آلاینده ها برای طوطی دریایی یا پافین  است زیرا آنها به راحتی در روغن ضخیم گیر می کنند و در آن پوشیده می شوند و بنابراین نمی توانند پرواز و حتی شنا کنند.

در دهه ۱۸۰۰ و ۱۹۰۰ میلادی طوطی های دریایی به طور معمول برای گوشت و تخم هایشان شکار می شدند که منجر به کاهش شدید جمعیت آنها در جهان شد اما با این حال طوطی دریایی یا پافین در اواخر قرن بیستم تا به امروز از حفاظت بهتری به ویژه در منطقه قاره آمریکای شمالی برخوردار شدند.

طوطی دریایی یا پافین در دنیای دیجیتال

طوطی دریایی یا پافین

در سال ۲۰۱۳ میلادی نرم افزاری تحت عنوان مرورگر طوطی دریایی یا پافین (puffin browser) ساخته شد که این نرم افزار توانایی استفاده از اینترنت را برای کاربران کامپیوتر و تلفن های همراه هوشمند فراهم می کند و دارای طرفدار های بسیاری در حوزه تکنولوژی می باشد.

5/5 (1 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید