مشکلات ادرار گربه ها

ادرار گربه

ده روش برتر برای جلوگیری از ادرار گربه در خارج از جعبه مخصوص خود

با این که مشخص است که مشاهده ادرار گربه در خانه بسیار آزاردهنده می باشد، ولی صاحبان این حیوانات باید این مسئله را بدانند که گربه ها با “دستشویی کردن” در بیرون از ظرف خاکشان، حیوانات بدی نیستند. آنها صرفاً برای ابراز نیازهای خود در آن زمان اینگونه رفتار نموده اند. دلایل
متعددی برای ادرار کردن گربه ها در خارج از ظرف خاکشان وجود دارد ولی با یک بررسی مختصر )و احتمالاً مراجعه به مطب دامپزشک( شما روشهای متوقف نمودن این رفتار را می توانید مشخص نمایید.
در اینجا ۱۰روش برتر برای جلوگیری از ادرار کردن گربه ها در خارج از ظرف خاکشان ارائه شده است.

پاکسازی کامل ادرار

تمام قسمت هایی که گربه شما در خارج از جعبه اقدام به ادرار کردن کرده است را به طور کامل تمیز نمایید. مطمئن شوید که بوی ادرار نیز به طور کامل رفع شده است تا از تحریک گربه برای ادرار مجدد در آن محل جلوگیری شود. از نور فرابنفش و حس بویایی خود برای یافتن همه قسمت های آلوده به ادرار استفاده کنید. اگر با ادرار تازه مواجه شدید، ابتدا تا حد امکان با دستمال کاغذی یا پارچه آن را خشک نمایید.
سپس (و برای ادرارهای کهنه تر) از بهترین روش های پاکسازی برای تمیز کردن آنچه آلوده شده است استفاده نماید. سطوح سخت را میتوان با استفاده از محلول های خانگی مناسب به طور کامل تمیز نمود. برای شستشوی حوله ها و وسایل رختخواب از ماشین لباسشویی استفاده کنید. قالیچه ها و پارچه های روی مبل را با استفاده از شوینده های آنزیمی یا ضد باکتریایی تمیز کنید؛ ولی برای دستیابی به بیشینه کارایی حتماً دستورالعمل های شرکت سازنده را دنبال نمایید.

یافتن مشکل

در صورت مشاهده ادرار گربه در خارج از ظرف خاک آن ، بایستی مشخص نمایید که آیا این ناشی از پاشیدن ادرار می باشد. ادرار کردن و پاشیدن آن در خارج از جعبه دلایل مختلفی دارد و باید با روش های مختلفی با آنها برخورد شود. در هنگام پاشیدن ادرار معمولاً گربه در مقابل یک سطح عمودی می ایستد و مقدار نسبتاً کمی از ادرار بر روی سطح می پاشد. در زمان ادرار کردن ، گربه ها معمولاً قوز می کنند و مقدار ادرار بیشتری را بر روی یک سطح افقی از خود بر جای می گذارند.

رسیدگی سریع

مسئله پاشیدن یا تخلیه ادرار در خارج از ظرف خاک بایستی پیش از آنکه به یک رفتار عادی برای گربه تبدیل شود برطرف گردد. بدترین گربه ها در مورد پاشیدن ادرار، گربه های نر عقیم نشده هستند- همه گربه هایی که قرار نیست به عنوان بخشی از یک برنامه تولیدمثل در نظر گرفته شوند باید عقیم گردند )به طور ایده آل، قبل از بلوغ-( اگر گربه عقیم شده شما اقدام به پاشیدن ادرار می کند، سعی کنید کاری کنید که در قلمرو خود احساس امنیت بیشتری کند. در خانه ای با چندین گربه این کار می تواند به ایجاد بخش های جداگانه برای هر گربه کمک نماید. اگر امکان انجام این کار وجود ندارد، جایگاه های بلند، مخفیگاه ها، و راه های فرار سرپوشیده فراهم نمایید به طوری که گربه ها بتوانند به راحتی از یکدیگر دوری نمایند. فرآورده های کاهنده اضطراب که بدون نسخه به فروش می رسند نیز می توانند به این گربه ها کمک نمایند. اگر این روش ها جواب نداد، دامپزشک می تواند یک داروی ضد اضطراب مانند فلوکستین تجویز نماید.

اضافه کردن تعداد جعبه ها

اگر گربه شما به جای پاشیدن، ادرار خود را در محل نامناسب تخلیه می کند، زمان آن رسیده است که به ظرف خاک گربه نگاهی بیندازید. چه تعداد از این جعبه ها فراهم نموده اید؟ معمولاً تنها یک عدد از این جعبه ها کافی نمی باشد. به طور کلی به ازای هر گربه یک جعبه در نظر گرفته می شود و یک جعبه اضافی نیز تهیه می گردد. گربه ها ممکن است در مورد استفاده از یک جعبه حاوی ادرار یا مدفوع سخت گیر باشند، به ویژه اگر ادرار یا مدفوع خودشان نباشد. هر چه تعداد جعبه های بیشتری داشته باشید احتمال اینکه گربه شما بتواند جعبه مناسب خود را پیدا نماید بیشتر است.

تعیین موقعیت ظرف خاک

در مورد اینکه هر ظرف خاک را کجا قرار داده اید فکر کنید. اگر خانه شما چند طبقه است، دست کم در هر طبقه باید یک ظرف خاک قرار دهید. این مورد را در نظر بگیرید: اگر شما در طبقه دوم هستید آیا می خواهید برای استفاده از دستشویی تمام پله ها را تا طبقه اول طی ً کنید؟ گربه شما نیز چنین چیزی را نمی خواهد. همچنین هرگاه ظرف خاک ها در محل های نامناسبی قرار داده شده باشند، مثلا درون کابینت ها یا در گوشه ای از اتاق لباسشویی در زیرزمین، گربه ها زحمت یافتن آنها را به خود نمی دهند. دسترسی آسان گربه ها به ظرف خاکشان اغلب باعث کاهش مشکلات خواهد شد. در نهایت، اگر گربه شما ادرار کردن در یک محل را ادامه می دهد، سعی کنید یک جعبه خاک در آن مکان قرار دهید و سپس به تدریج آنرا را به محلی مناسب تر منتقل نمایید.

ادرار گربه


استفاده از یک ظرف یا جعبه خاک متفاوت

یک جعبه سرپوشیده می تواند به خوبی با معیارهای دکوراسیون خانه شما مطابقت نموده و از ظاهر نامناسب و بوی نامطلوب جلوگیری کند ولی ممکن است گربه شما با این مسئله موافق نباشد. جعبه های سرپوشیده می توانند کوچک، تاریک و بد بو بوده و چرخیدن در آن دشوار باشد شرایطی که برای گربه نامساعد است. همچنین باید اطمینان حاصل نمایید که قسمت های ورودی به ظرف خاک به اندازه کافی در ارتفاع پایین قرار دارند به طوری که گربه شما بتواند به راحتی در آن قدم بگذارد خصوصاً زمانی که سن گربه بالا میرود.
جعبه ایده آل باید بزرگ و باز بوده و ارتفاع طرفین آن کم باشد یا حداقل یک ورودی کم ارتفاع برای دسترسی آسان وجود داشته باشد. ممکن است یافتن جعبه هایی با این مشخصات در یک فروشگاه لوازم حیوانات خانگی دشوار باشد، ولی ساختن آنها با استفاده از جعبه های پلاستیکی زیر تختخواب کار سادهای است.

تمیز کردن ظرف های خاک به طور منظم

یک ظرف خاک کثیف باعث می شود که گربه در محل دیگری اقدام به ادرار کردن نمایند. گربه ها موجودات بسیار تمیزی هستند. آیا می خواهید با پای برهنه در ظرف خاک مخصوص گربه خود راه بروید؟ درست است؛ اگر ظرف خاک کثیف باشد نه شما و نه گربه شما این کار را انجام نخواهید داد. حداقل یکبار در روز باید فضولات را از جعبه ها خارج کرده و هر ماه آنها را تخلیه نموده، شسته و مجدداً پر نمایید.

چک کردن نوع ظرف خاک

ظرف خاک هایمعطر گزینه های بهتری به نظر می رسند (چه کسی تمایل ندارد به جای بوی زننده یک ظرف خاک کثیف، بوی عطر استشمام نماید؟) ولی معمولاً گربه ها با این مسئله موافق نیستند. بینی گربه ها نسبت به قابلیت بویایی ما بسیار حساس تر است و ممکن است آنچه برای ما خوشایند به نظر میرسد، برای آنها قابل تحمل نباشد. همچنین گربه ها تمایل دارند از جعبه هایی که با آنها آشنایی دارند استفاده نمایند، لذا ممکن است تعویض ناگهانی آنها با انواع جدید باعث شود که گربه در جای دیگری ادرار نماید. مطالعات نشان داده اند که مطلوب ترین نوع خاک برای همه گربه ها خاک رس توده شونده و بدون بو و حاوی زغال فعال می باشد. اگر قصد دارید این نوع خاک )یا هر نوع خاک دیگر( را برای اولین بار امتحان کنید، مطمئن شوید که دست کم یک ظرف خاک حاوی خاک قبلی در خانه دارید … فقط برای احتیاط.

مشاهده رفتارهای گروهی

ناسازگاری بین گربه ها یا ورود یک گربه جدید میتواند باعث تخلیه ادرار در محل نامناسب شود. اگر گربه های شما درون ظرف خاک یا نزدیکی آن مشاجره می کنند، ممکن است ترجیح دهند از آن استفاده نکنند به جای اینکه بخواهند مجدداً با همدیگر درگیر شوند. به منظور کاهش تنش، گربه ها را برای مدتی کوتاه از هم جدا کنید و سپس سعی کنید که به تدریج دوباره آنها را با هم آشنا نمایید. مطمئن شوید که چندین ظرف خاک در سراسر خانه قرار داده اید به طوری که همه گربه ها بتوانند در یک زمان از آنها استفاده نمایند.

مشاوره با دامپزشک

اگر تخلیه ادرار نامناسب گربه شما مشکل ساز شده است مهم ترین کاری که میتوانید انجام دهید ملاقات با دامپزشک است. پزشک گربه شما با گرفتن شرح حال کامل، انجام معاینه فیزیکی، آزمایش ادرار، و احتمالاً برخی دیگر از تست های تشخیصی تعیین می کنند که آیا مشکل گربه شما دارای منشأ رفتاری یا پزشکی است. التهاب دستگاه ادراری، دیابت، و بیماری کلیوی تنها سه مورد از مشکلات شایعی هستند که می توانند باعث شوند گربه ها در خارج از ظرف خاک مخصوص خود ادرار نمایند. اگر گربه شما از نظر پزشکی سالم است، دامپزشک می تواند در یافتن مسائل محیطی یا رفتاری که می توانند اثرگذار باشند به شما کمک نماید.

منبع : کابوک

4.5/5 (2 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید